poniedziałek, 28 grudnia 2015

Stare Maniowy - podwodna miejscowość

Niedawno udałam się na teren poprzednich Maniów, nazywanych obecnie Starymi Maniowami. Zostały zalane wiele lat temu, gdy podjęto decyzję o budowie nowego sztucznego zbiornika - Jeziora Czorsztyńskiego. Najpierw jednak, trzeba było zbudować nową miejscowość dla wszystkich mieszkańców. W ten sposób powstały Nowe Maniowy. Ludzie powoli budowali domy, przenosili się. Jednym zajęło to trochę więcej czasu innym mniej dlatego w Starych Maniowach dalej funkcjonowała szkoła a obie miejscowości były połączone drogami. Gdy nadszedł czas zaczęto wszystko wyburzać i tworzyć zbiornik, który następnie zalano.
Na ten rok zaplanowano czyszczenie dna oraz prace konserwacyjne wykonywane raz na kilka lat, w związku z czym woda z jeziora została częściowo spuszczona.
Chciałam tam pojechać ponieważ dawniej mieszkali tam moi dziadkowie, pradziadkowie, mama i ciocia. Wybrałam się tam z dziadkiem, który pokazał mi m. in. szkołę, swój dom, dom mojej babci, sklep, w którym pracowała moja prababcia i kilka mostów. Oczywiście były to tylko pozostałości fundamentów lub po prostu puste miejsca. Jedynie mosty widoczne i w dobrym stanie jak na takie warunki, co widać na poniższych zdjęciach


                            Na ziemi można zobaczyć różnorodne wzory             Te wystające fragmenty to fundamenty domu mojej mamy i babci

2 komentarze:

  1. jakie świetne zdjęcia!
    te miejsce urzekło mnie swoim urokiem, jest niesamowite.

    http://aleksandra-michalak.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdjęcia są świetne! Byłoby jeszcze lepiej jakby były większe :-)

    OdpowiedzUsuń